Newsletter
Podaj swój e-mail, jeżeli interesują Cię informacje o nowościach i promocjach.
Artykuły
Kwantowa rzeczywistość - dr Danuta Adamska-Rutkowska
Przekłamane przekazy chrześcijaństwa - Igor Witkowski
Instrukcje przebudzenia - Igor Witkowski
Produkt dnia
Poszukiwacze zaginionej wiedzy
Poszukiwacze zaginionej wiedzy
39,80 zł 19,90 zł
egz.

W cieniu

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 59,00 zł 59.00
quantity egz.
dodaj do przechowalni

Opis

  "Każda nowa książka Andrzeja Szmilichowskiego to wydarzenie. Pisarz, bez obecności którego trudno sobie wyobrazić numer Nieznanego Świata, tym razem prezentuje ponad setkę krótkich tekstów, z których niemal każdy mógłby stać się początkiem obszernego studium, nocnej rozmowy przy winie, czy nawet burzliwej dyskusji.
  Szmilichowski nie porusza tematów błahych. Interesują go sprawy podstawowe: miejsce człowieka we Wszechświecie, Bóg, zło, etyka, rozczarowanie, miłość, złe prognozy dla naszej cywilizacji, śmierć, pamięć, nadzieja. Istotą jego pisarstwa, sprawiającą, że jest ono zawsze atrakcyjne, okazuje się umiejętność pokazywania nienowych problemów w zaskakujących aspektach. Autor, potrząsając czytelnikami, pomaga im zauważyć stereotypy zasłaniające prawdziwe zrozumienie. A to rozpoznawanie rzeczywistości stanowi według niego życiowe wyzwanie każdego z nas, trudną drogę, po której, stąpając z wysiłkiem, osiąga się najwyżej część prawdy. Bo – jak pisze autor – nigdy nie dowiemy się, jak biegną tropy. Wszystko, co w samej rzeczy możemy, to rozpoznać ślady własnych stóp.
  Czy to pesymizm? W żadnym razie! Raczej racjonalna ocena sytuacji – trudnej jak sama egzystencja człowieka, który wciąż nie jest pewien, jaki jest jego status w horyzoncie Kosmosu. Są takie pytania i trwogi, które powracają od lat w twórczości Andrzeja Szmilichowskiego, żłobiąc coraz głębsze koleiny w materii jego wierszy, opowiadań i książek eseistycznych. Powracając – znajdują nowe odpowiedzi. W cieniu jest świadectwem, że ten szlak wytrwałego poznawania świata nie zatrzymał się i wchłania kolejne zwycięstwa i porażki pojedynków toczonych z samym sobą i z obficie przywoływanymi naukowcami, filozofami oraz pisarzami.
  To książka żywa i, jak prawdziwe życie, pełna niekonsekwencji, uporu, chwil pesymizmu, delikatnej nostalgii, uniesień, suchej publicystyki i literackich fantasmagorii. Widać wieloletni trening językowy autora w precyzji języka, jego skuteczności i rozmaitości odmian. To, co Szmilichowski pisze w odniesieniu do religii: nie potrafię wierzyć drużynowo, można rozciągnąć na całą jego postawę intelektualną. On nie umie myśleć stadnie i zachęca do tego swoich czytelników: do czujności, zważania na gazetowy banał, na pułapki myślowej rutyny. Obok gorzkich diagnoz społecznych i zatrważających prognoz czytelnik znajdzie jednak obficie rozrzuconą w książce nadzieję i wiarę w humanistyczne wartości tej cywilizacji w stadium rozkładu. Żyjemy o brzasku, w zaraniu dziejów, wtopieni w rozmaite kategorie snów, którym często daleko do gładkości, jasności, dobra – dzieli się refleksją.
  Ta edycja pomaga tłumaczyć narzucone nam sny, które tumanią umysły. Uświadamia, że nic nie jest z góry pewne, nawet Bóg – i że tę pewność trzeba zdobywać samodzielnie, krok po kroku, w upartym skupieniu. To książka napisana bez taryfy ulgowej dla czytelnika, nie owijająca trudnych problemów w bawełnę, demaskująca potoczne „prawdy”, cierpka w osądach. A jednak przez ten tom snuje się, jak smuga światła, niezachwiane przekonanie autora, że istnieje coś trwałego, czego w tym zamęcie idei można się chwycić, coś pierwotnego i niezniszczalnego. I nie jest to wcale Bóg – tylko drugi człowiek. Miłość... Nie ma na ziemi nic ważniejszego od miłości".
(Lektury Nieznanego Świata Nr 10/2017)

Dane techniczne

Autor Andrzej Szmilichowski
Data wydania 2017, Wrzesień
Numer wydania 1
ISBN 9788380523234
Liczba stron 344
Wymiary 150 x 205 mm
Okładka twarda

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl