Newsletter
Podaj swój e-mail, jeżeli interesują Cię informacje o nowościach i promocjach.
Produkt dnia

2019 Kalendarz Nieznany Świat z grafikami Jana Szarana

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 29,90 zł 29.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Nieznany Świat z grafikami Jana Szarana - Kalendarz na 2019 r.

„Moje Bazgroły” grafiki drewnianych kościołów i cerkiewek Beskidu Jana Szarana

Moje zauroczenie drewnianym budownictwem sakralnym Beskidu rozpoczęło się w połowie lat siedemdziesiątych wraz z pierwszymi wyjazdami w Beskid Niski organizowanymi przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich. Chęć utrwalenia tych przeuroczych miejsc nie tylko na zdjęciach spowodowała, że zacząłem zabierać ze sobą coś do rysowania. Tak powstały pierwsze szkice
– wspomina pan Jan.

Ponieważ w trakcie wspólnych wędrówek trudno było znaleźć wystarczająco dużo czasu na szkicowanie, często wybierał się na samotne ekspedycje. Aby wciągnąć w to również znajomych, podczas dwóch pierwszych „Rajdów Warszawskich Górali” zorganizowanych przez Warszawski Klub Górski im. Prof. Walerego Goetla, prowadził trasę plenerową, przygotowaną tak, by w ciągu jednego dnia w niedużych odległościach od siebie znajdowały się dwie, trzy cerkiewki. Chętnych nie brakowało. Miesiąc później zorganizowaliśmy w Klubie pierwszą wystawę. Były to fotografie, szkice i rysunki, a po drugim rajdzie także wykonane przez jedną z uczestniczek dwa obrazy olejne. 

Końcówka lat siedemdziesiątych zaowocowała wyprawami do jaskiń Tatr i Austrii. Naukowa Wyprawa w Andy Peruwiańskie w 1978 r. oraz podróże służbowe w latach 80-tych, kolejne dwa wyjazdy do Peru, tym razem na pustynię Nazca, na wiele lat odciągnęły go od krajowych wędrówek ze szkicownikiem w plecaku.

Ponieważ fascynacja beskidzkimi pejzażami nie minęła, w końcu lat dziewięćdziesiątych powrócił do samotnych wypadów z przyborami do rysowania. Był to już okres, kiedy ogólnie dostępne programy komputerowe pomagały w przechowywaniu wielu danych. Jeden ze znajomych zaoferował mu zeskanowanie szkiców, które leżały w szufladach. Wciąż nie potrafiąc znaleźć wystarczająco dużo czasu na zaprzyjaźnienie się z komputerem, zdał się na przyjaciela, Zbyszka Krajewskiego. Tchnął on w pożółkłe już rysunki nowe życie. Dzięki jego zaangażowaniu oraz pracy powstały grafiki komputerowe. 

Odtąd Pan Jan mógł znów, w gronie znajomych, dzielić się zauroczeniem z dawnych lat, a jego bazgroły zyskiwały coraz więcej zwolenników. 

Po prelekcji poświęconej kresowym cerkiewkom w Stołecznym Klubie Tatrzańskim Andrzej Szajewski namówił go do publicznego zaprezentowania prac. Pomógł również w organizacji pierwszej wystawy, latem 2015 r. w ZG PTTK w Warszawie. Kolejna miała miejsce jesienią tego samego roku w Krynicy Zdroju, a trzecia w Bieszczadach, rok później, w trakcie trwania Zlotu Klubów Turystyki Górskiej PTTK w Ustrzykach Górnych. Zimą 2016 roku, prace zostały pokazane w Galerii Uniwersytetu Warszawskiego w Audytorium Maximum (zimą 2016 roku), dzięki wsparciu ze strony Zbyszka i Kasi Anusz, która zajmuje się fotografią i również pomogła przy tworzeniu grafik komputerowych. A w ślad za nimi poszły kolejne udane wernisaże.

Wystawa w Księgarni-Galerii „Nieznany Świat” w czerwcu 2017 r. stała się wspaniałą okazją, do prezentacji grafik powstałych w oparciu o dawne, jak i nowe szkice, tworzone z myślą o tym wydarzeniu oraz podzielenia się z Czytelnikami „NŚ” moim zauroczeniem drewnianym budownictwem Beskidu, a w szczególności kościółkami i cerkiewkami. W ten sposób, po latach przerwy, znów powróciłem do tych klimatów z nie mniejszą niż przed laty radością – przyznaje Jan Szaran. – A KALENDARZ ten to kolejna, wyjątkowa sposobność do kontaktu z Państwem.

Kontakt: Jan Szaran; e-mail: janszaran@wp.pl; www.janszaran.wix.com/mojebazgroly

Opinie o produkcie (0)

Inni kupili również
Kroniki Anunnaki
Kroniki Anunnaki
59,80 zł 44,80 zł
egz.
Moje trzecie życie
Moje trzecie życie
25,00 zł
egz.
Magnetyt
Magnetyt
7,00 zł
egz.
Tajemniczy czarny kot
Tajemniczy czarny kot
40,00 zł 34,00 zł
egz.
do góry
Bestsellery
bestseller
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl