Nieznany Świat 7/2003

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 6,95 zł 6.95
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

W numerze:
 • Mapa bogów - to przypuszczalnie jedno z najdonioślejszych odkryć w obrębie nieznanego w całej historii ludzkości. W Baszkirii, nieopodal miasta Ufy badacze odnaleźli sensacyjny artefakt - kamienną płytę liczącą, jak się wstępnie szacuje, ok. 120 milionów lat nazwaną Mapą bogów. Przedstawia ona trójwymiarową mapę rejonu południowego Uralu sporządzoną prawdopodobnie z orbity kosmicznej, przy czym najwyraźniej chodzi tu o fragment większej całości – mapy o potencjalnych wymiarach 340 x 340 m, być może odzwierciedlającej obraz całego globu(!). O pomyłce czy oszustwie nie ma mowy – znalezisko jest niewyobrażalnie stare i dotyczy okresu, gdy na naszej planecie, w myśl oficjalnego stanowiska nauki, nie było najmniejszych przejawów inteligentnego życia. Dodajmy, że obecnie NASA z wysokości orbity kosmicznej również sporządza atlas Ziemi, ale praca ta potrwa jeszcze kilka lat, zaś Mapa bogów została wykonana za pomocą całkowicie nieznanej techniki – z użyciem kamienia, szkliwa o niewyjaśnionym składzie i pewnego rodzaju wapiennej "porcelany". Wydarzenie roku.
 • Czy praski zegar odmierza czas do Apokalipsy? - jeszcze jedna zagadka średniowiecza, wokół której coraz więcej znaków zapytania. Kto tak naprawdę stworzył słynnego Orloja, którego podziwiają turyści odwiedzający stolicę Czech? Jakie kody astronomiczne i astrologiczne oraz inne kryje w sobie to dzieło, uchodzące za techniczny fenomen? Kim był oślepiony przez miejskich rajców mistrz Hanus i co łączy go z mistrzem Hanuszem, który miał skonstruować zegar w Gdańsku, później zaś ponoć również wyłupiono mu oczy? Gdzie kończy się legenda, a zaczynają fakty i jak to się stało, że w pewnym, szczególnie ważnym rękopisie z 1588 roku dotyczącym Orloja popełniono tak ewidentny błąd, iż zdaje się on jednoznacznie wskazywać na to, że historię praskiego zegara fałszowano umyślnie, by ukryć... no właśnie, co?
 • Czy zwierzęta myślą, czują i kochają? Czy potrafią redukować ludzki stres? - tradycyjnie u progu lata publikujemy teksty poświęcone różnym, w tym zwłaszcza duchowym aspektom naszego obcowania z braćmi młodszymi i wynikom badań dotyczących ich życia. Najnowsze z tych badań wydają się potwierdzać, iż przynajmniej w przypadku niektórych zwierząt można mówić o procesach myślowych. Z kolei profesor Jeffrey Masson w wywiadzie udzielonym periodykowi Caduceus daje wyraz przekonaniu, że zwierzęta nie tylko czują i przejawiają emocje, lecz pod tym względem człowiek mógłby sporo się od nich nauczyć. Przy okazji także o kocie, z którym kontakt czyni klasówkę lub egzamin znacznie mniej stresogennymi oraz o rezultatach wielkiej, ogólnospołecznej akcji sprzeciwu eksportowania polskich koni na rzeź.
 • Magiczny kamień - W misach było trochę deszczówki. To nią pielgrzymi obmywali twarz. Za pomocą koszulki jedną z tych mis udało się osuszyć. Odkręciłem pięciolitrowy bukłak czerwonego wina i wylałem jego zawartość do naczyń. Równomiernie wypełniła nisze. Chlupot z bukłaka niczym bijące serce pompował kamienne arterie. Czerwone wstęgi oplotły skałę. Ten głaz żył! To była magia! – pisze Piotr Kwiatkiewicz w reportażu z niebezpiecznej wyprawy w rejon dawnej Tracji, podczas której jej uczestnikom towarzyszyły miliony moskitów, skorpiony i żmije.
 • Bezsens SETI: głusi na własne życzenie - trzech różnych autorów, w tym jeden rosyjski i dwóch polskich, udowadnia, że mniemanie, iż kiedyś uda się nawiązać kontakt z cywilizacjami pozaziemskimi za pomocą sygnałów radiowych, jest kompletnie chybione, w związku z czym pieniądze przeznaczane na ten cel oznaczają faktyczne wyrzucanie ich w błoto. Chyba że... to już nasz wniosek – tak naprawdę chodzi o coś zupełnie innego, czego naukowcy biorący udział w nasłuchu Kosmosu nie są świadomi.
PONADTO:
 • W cyklu Zrozumieć piramidy o pewnym mało znanym odczycie z 1937 r. angielskiego inżyniera Dawida Davidsona, dotyczącym przyszłości..
 • W Okruchach Wszechświata ciąg dalszy kometarnych (i nie tylko) zagadek.
 • Przestańmy być ofiarami.
 • W Poczcie helaerów polskich synchroterapia, nazywana obecnie terapią tbs i stosujący tę metodę Zygmunt Łakomy.
 • Najnowsze wyniki badań chrząstki rekina – część trzecia i ostatnia naszego raportu.
 • Młody lekarz o medycznych przyjaciołach Pana Boga, a lekarz naturalista o nadciśnieniu.
 • Żyjąc w nieskończoności – biografia i rady mistrza Yutang Lina.

Dane techniczne

Okładka miękka

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl