Wielka Księga Demonów Polskich. Leksykon i antologia demonologii ludowej

  • promocja
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 67,20 zł

Cena regularna: 84,00 zł

67.20
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 60,00 zł
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Demony duszą i gniotą, straszą jękiem, płaczem i gwizdem, śmiechem, klaskaniem, jeżdżą na ludziach, wysysają krew i mleko, wyżerają wnętrzności, męczą kobiety ciężarne, odmieniają niemowlęcia, porywają dziewczyny i kobiety, wchodzą w stosunki płciowe z ludźmi. Demony niepokoją swym śpiewem i muzyką, potrafią zgubić swym tańcem. Mogą to być także nieokreślone strachy czyhające na człowieka „tam, gdzie straszy”: u grobu, w mieszkaniu, przy zachowanym skarbie, na miejscu zbrodni, przy moście – pisał znakomity historyk i etnolog, profesor Aleksander Gieysztor w "Mitologii Słowian".

Demon daimon – duch, sanskr. deva – boska istota, staropers. daive – demon, łac. daemon>, oznaczającym pierwotnie wyższą, nadnaturalną, bezosobową siłę (moc), identyfikowaną zwykle ze złym duchem, wywierającą wpływ (najczęśćiej negatywny) na losy czlowieka, potem bóstwo niższego rzędu niż bogowie pogańscy, aż wreszcie istotę pośrednią między bogami a ludźmi. Poganie znali dobre i złe demony (duchy), chrześcijanie i Żydzi – wyłącznie złe, w poczet których zaliczają również bóstwa pogańskie.
Demony stanowią przemiot zainteresować demonologii daimon – duch + logos – wiedza, nauka>. Według encyklopedycznych definicji demonologia stanowi zwarty zespół poglądów wyjaśniających genezę, istotę i funkcję demonów oraz możliwości i sposoby unikania ich mocy.

Prezentowana praca nie ma nic wspólnego z satanizmem, kultem szatana i wszelką, modną ostatnio, wiedzą ezoteryczną, podobne bowiem kwestie nigdy nie leżały w kręgu naszych zainteresowań. Fascynowały nas natomiast dawne wierzenia, podania wierzeniowe, legendy, sagi, klechdy o rozmaitych rodzimych istotach i zjawiskach demonicznych, będące wytworem rodzimej kultury ludowej i miejskiej oraz przejawem bogatego życia obyczajowo-obrzędowego. Dlatego książka niniejsza ma charakter etnologiczny i historyczny dotyczący tzw. mitologii niższej polskiej, słowiańskiej i miejscami pokrewnej ze względu na bliskość geograficzną kultur ludów ościennych: wschodniosłowiańskich, germańskich, bałtopruskich czy nawet ugrofińskich.

Zaznaczamy więc też od razu i z góry, iż tytuł opracowania brzmi nieco nieadekwatnie do treści. Okazało się mianowicie, że przy prezentacji strachów rodzinnych warto przedstawić ich zagraniczne odpowiedniki, z reguły antenatów.
Demonologia polska, bowiem nadzwyczaj łatwo przyswajała sobie postacie demonów, półdemonów i różnych innych bytów nadnaturalnych, obcych proweniencji. Zwłaszcza słowiańskich i zachodnich. Gdy było konieczne dla podkreślenia lub tylko zaznaczenia powiązań międzykulturowych, paraleli znaczeniowych i etymologicznych, pokazaliśmy demony występujące w wierzeniach innych narodów słowiańskich, ale także w Prusach, na Litwie, itp. Pamiętajmy bowiem, że obszary należące obecnie do innych państw, wchodziły w skład terytorium Polski. II Rzeczpospolitą, wywodzącą się z wzorca Unii Polsko-Litewskiej, zamieszkiwały liczne narodowości: Litwini, Białorusi, Rusini, Ukraińcy, Wołosi, Hucułowie. Ich mity i wyobrażenia demonologiczne składały się na żywą tkankę wspólnych albo pokrewnych, przenikających się wierzeń. Ponieważ jednak nie zamierzaliśmy objąć pracą całości demonicznych wyobrażeń czy też mitologii słowiańskiej, pozostaliśmy przy nieco mylącym, podanym wyżej, tytule. Mylącym tym bardziej, iż praca zawiera dość liczne odniesienia do zapożyczeń z demonologii wcale niesłowiańskich: skandynawskiej (elf), germańskiej i staroniemieckiej (ergaist, Gaijunge, irwisz, skrzat, kobold, nimfa, gnom), francuskiej (meluzyna), angielskiej i szkockiej.

Przy opracowaniu Wielkiej księgi demonów polskich sięgnęliśmy do ponad 250 prac źródłowych, często wielotomowych, co wymagało czasochłonnej i żmudnej kwerendy po bibliotekach.

Zachęcamy zatem Czytelników do wyprawy w dziedzinę polskich i słowiańskich bóstw, bożków, demonów, półdemonów, diabłów, jędz, wił, skrzatów, boginek i utopców. W podróż w dzisiejszych czasach mniej niebezpieczną niż dawniej i na pewno bez skutków wymienionych przez profesora Gieysztora. Choć tak, jak niegdyś przejmującą, obfitującą w tajemnicze niespodzianki i nieoczekiwane zakręty.

Wielką księgę demonów polskich ilustrujemy bogatym, liczącym ponad 200 pozycji, wyborem ilustracji i rycin. Ponieważ autentycznych wytworów rodzimej twórczości nie ostało się zbyt wiele, w niezbędnych wypadkach posługujemy się pracami zagranicznych autorów, jeśli przedstawione w nich istoty demoniczne wykazują cechy zbieżne z wyobrażeniami z ziem polskich.
(Barbara i Adam Podgórscy)

Autor: Barbara i Adam Podgórscy

Dane techniczne

Autor Barbara i Adam Podgórscy
Data wydania 2021, Marzec
Numer wydania 5
ISBN 9788376491530
Liczba stron 564
Wymiary 165 x 235 mm
Okładka miękka

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl